Filtr

Anotace

od největšího švýcarského jezera až pod nejvyšší horu Evropy

Trasa

MULHOUSE - FRIBOURG - ŽENEVSKÉ JEZERO - VINICE LAVAUX - AIGLE - PRŮSMYK SV. BERNARDA - MARTIGNY - ALETSCH - SION - CHAMONIX - AIGUILLE DU MIDI

Svozové trasy

Žďár nad Sázavou 400 Kč, Jihlava 400 Kč, Velké Meziříčí 400 Kč, Velká Bíteš 300 Kč, Uherské Hradiště 400 Kč, Veselí nad Moravou 400 Kč, Strážnice 400 Kč, Hodonín 400 Kč, Břeclav 300 Kč, Zlín 500 Kč, Kroměříž 500 Kč, Olomouc 500 Kč, Přerov 500 Kč, Prostějov 500 Kč, Vyškov 400 Kč, Jihlava-Pávov 0 Kč, Velké Meziříčí - dálnice 0 Kč, Velká Bíteš - dálnice 0 Kč.

1. den

Odjezd z Brna v ranních hodinách. Večer se ubytujeme v nejjižněji položeném alsaském městě V podvečer přijedeme do nejjižněji položeného alsaského města Mulhouse, které se nachází nedaleko švýcarských hranic. Po procházce kouzelným historickým centrem s kostelem sv. Štěpána ze 14. století a renesanční radnicí, budeme mít možnost ochutnat v některé z místních restaurací a atraktivních letních zahrádek ochutnat alsaskou specialitu Flam Kuchen při skleničce alsaského vína. Ubytování.

2. den

Po snídani budeme pokračovat do oblasti centrálního Švýcarska, do středověkého města FRIBOURG (UNESCO) s mísící se německou a francouzskou kulturou, které bylo založeno ve 12. století rodem Berchtoldů, později žijících na Moravě. Odhalíme kouzlo tohoto gotického města, projdeme se dlážděnými uličkami, přejdeme kamenné mosty, navštívíme gotickou katedrálu sv. Mikuláše a budeme mít možnost vystoupat po 365 schodech na vrchol její věže s 13 zvony, jež patří k nejstarším v zemi. Odměnou nám bude výhled na město jako z pohádky, na něž budeme shlížet z věže 74 m vysoké. A budeme mít i možnost svézt se historickou lanovkou do starého centra. V podvečer přijedeme kolem ŽENEVSKÉHO JEZERA, svahů s vinnou révou kolem vinic LAVAUX (UNESCO) do vinařské vesničky AIGLE, které dominuje jeden z nejkrásnějších švýcarských zámků, dnes muzeum vinařství. Poté odjedeme na naše ubytování v srdci horské oblasti Col des Mosses.

3. den

Dnešní den budeme projíždět oblastí Wallisu. Cesta s překrásnými výhledy na vinice s vykukujícími vrcholy zasněžených hor se bude klikatit až do průsmyku SV. BERNARDA (2 473 m), který se nachází mezi Švýcarskem a Itálií. V minulosti místo s nádhernou, byť nevyzpytatelnou nebezpečnou horskou přírodou, kde sv. Bernard založil hospic – útulek pro pocestné a díky chovné stanici bernardýnů s plemennou knihou od 15. století zachránil spolu s dalšími mnichy nejeden lidský život. Útulek funguje dodnes. V místní kapli najdeme kopii Černé madony čenstochovské. Dozvíme se legendu o slavném Bernardýnovi Barrym i o tažení napoleonských vojsk přes tento průsmyk. A určitě se rádi vyfotíme s místními bernardýny. Odpoledne se cestou zpět zastavíme v MARTIGNY, které za mnohé vděčí italské mecenášské rodině Gianadů. Dozvíme se, proč se nazývá městem kultury a proč se právě zde objevily sochy Rodena a Henry Moora a dalších významných autorů. Navštívíme také roztomilé muzeum bernardýnů. A budeme mít možnost si nejen koupit plyšového Barryho se soudkem, ale s těmito dobrosrdečnými psy se i pomazlit. Poté si nenecháme ujít návštěvu muzea, které nás v tomto nevelkém městě překvapí. Nadace Pierre Gianadda se chlubí obrazy od Van Gogha, Picassa, Cezanna i Lautreca. V suterénu pak můžeme obdivovat soukromou sbírku starobylých vozů a v zahradě muzea spatřit skulptury od Da Vinciho. Vrátíme se na ubytování.

4. den

Po snídani opět odjedeme do regionu Wallis, jehož největším lákadlem a v celé alpské oblasti zcela ojedinělým přírodním klenotem je ledovec ALETSCH (UNESCO), který je pozoruhodný svou délkou cca 23 km. Celý region se skládá ze tří hlavních v údolí řeky Róny ležících obcí – Mörel, Betten a Fiesch, na něž navazují turistická střediska Riederalp, Bettmeralp a Fiescheral. S údolními obcemi jsou spojeny několika kabinovými lanovkami, které jsou pro ně naprosto nezbytné, protože nahoru nevedou žádné silnice. My se vydáme z vesničky Fiesch do střediska Fiescheralp v nadmořské výšce 2 212 m a odtud dále vyjedeme až do horní stanice Eggishorn (2 869 m), odkud se nám naskytnou nejkrásnější pohledy na celý Aletschský ledovec. Za jasných dnů je vidět mnohem víc než jen ledovec. Kolem dokola se rozprostírá nehostinný, avšak magický svět alpských čtyřtisícovek. Po návratu zpět do Fiesche se vydáme do hlavního města švýcarského kantonu Wallis, do SIONU v údolí řeky Rhony. Kdysi mocné sionské biskupství hraje důležitou roli v církvi dodnes. Díky dlouhé historii města zde najdeme spoustu památek. Jednou z dominant Sionu je bazilika Notre-Dame-de-Valére nacházející se na jednom z kopců nad městem. Byť na první pohled připomíná spíše pevnost, původně bývala sionskou katedrálou. Celý region okolo Sionu je také důležitou vinařskou oblastí. Odjedeme na ubytování.

5. den

Dnes se vydáme do CHAMONIX. Přímo z centra můžeme vyjet nejvýše položenou lanovkou v Evropě na AIGUILLE DU MIDI (UNESCO) do výšky 3 842 m, odkud budeme v němém úžasu pod nejvyšším vrcholem Evropy Mont Blanc v panoramatickém výhledu 360° obdivovat celé francouzské, švýcarské i italské Alpy. Ve večerních hodinách odjedeme do ČR.

6. den

V dopoledních hodinách příjezd do Brna.

Cena zahrnuje

dopravu autobusem, 4x ubytování ve 2lůžkových pokojích s příslušenstvím, 4x snídani, 3x večeři, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 105 CHF a 70 €.

Příplatky

1lůžkový pokoj - 2 690 Kč, cestovní pojištění Uniqa

Poznámka

Plánovaný odjezd z Brna - 05:15, předpokládaný příjezd do Brna 10:20. Uvedené údaje jsou orientační. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem. Zájezd je pořádán ve spolupráci s partnerskou ck.

Rozloha

Švýcarsko je země v alpském regionu a rozkládá se na ploše necelých 41 300 km2. Jedná se o federaci, která je rozdělena do 26 kantonů. Hlavním městem je Bern.

Obyvatelstvo

Švýcarská konfederace má 7,4 milionu obyvatel, z toho přibližně 1/5 tvoří cizinci. Zajímavé je, že země se člení na tři jazykové regiony. Na severu, východě a ve středu Švýcarska převládá němčina, na západě se hovoří francouzsky a na jihu italsky. V menších oblastech na východě je hlavním jazykem i rétorománština. Všechny tyto jazyky jsou ve Švýcarsku úřední. Zákonem je tedy zaručené právo komunikovat se spolkovými úřady v jakémkoliv z těchto jazyků.

Historie

Přibližně od roku 500 př. Kr. se na území dnešního Švýcarska začaly usazovat dva národy – Rétové a Helvetiové. Později byla tato oblast přičlěněna k Římské říši. Dále byla napadána germánskými kmeny, Burgundy či Franky. Poté náležely země do Svaté říše římské, vliv této říše však v 11. století postupně upadal a do popředí se dostávají Habsburkové. V roce 1291 vytvořili svobodní rolníci spojením tří kantonů "Věčný spolek", který byl namířen proti nadvládě Habsburků. Od této chvíle se začaly psát dějiny dnešního Švýcarska.

Ve 14. století se postupně připojovaly ke spolku další kantony. Habsburkové utrpěli četné porážky a v roce 1499 si kantony vybojovaly nezávislost. Švýcarsko zisk nezávislosti podnítil k expanzivní politice a získalo tak Lombardii, Locarno a další. I přes věhlasnou udatnost svých vojáků utrpělo Švýcarsko v v 16. století porážku a rozhodlo se přiklonit k vojenské neutralitě. I přesto počet kantonů narostl až na třináct.

V čele náboženské reformace stáli ve Švýcarsku Kalvín či Ulrich Zwingli. Navzdory náboženským rozporům zůstalo Švýcarsko politicky jednotné. Švýcarsko se v 17. století nezúčastnilo ani 30. leté války, což vedlo k obrovskému hospodářskému růstu. Uprchlíci ze sousedních zemí přinesli do Švýcarska např. výrobu hodin či inovaci textilního průmyslu. V době Francouzské revoluce vtrhl Napoleon do Švýcarska, a to se na krátkou dobu přeformovalo v Helvétskou republiku. Po pádu Napoleona byla konfederace obnovena. V 19. století se opakují náboženské nepokoje a sedm katolických kantonů bojuje v občanské válce proti protestantským. Katolíci prohrávají a v r. 1847 je sepsána ústava. Bern byl ustanoven hlavním městem a byla vytvořena centrální vláda.

Během 1. světové války zůstalo Švýcarsko neutrální a po jejím skončení se stalo členem Společnosti národů. Na počátku 2. světové války bylo zcela obklíčeno nacistickými nebo okupovanými zeměmi a okupace nacisty se zdála nevyhnutelná. Nakonec zůstalo Švýcarsko neutrální a sehrálo ve válce důležitou roli. Ve Švýcarských bankách byly zakládány anonymní účty pro movité Židy, banky také poskytovaly finanční prostředky pro nacistické země. Země se v roce 2002 členem OSN a dodnes odmítá členství v EU, pod vidinou zachování své neutrality.

Přírodní podmínky

Švýcarsko se nachází v mírném pásmu, nebývají zde zvykem extrémní teploty nebo extrémní vlhkost v létě ani v zimě. Velkou část území tvoří Alpy, v nichž panuje vysokohorské podnebí. Lze tady provozovat zimní sporty již od listopadu až do dubna.

Měna

Oficiální měnou Švýcarska je švýcarský frank (CHF), jehož kurz je přibližne 26,80 Kč / 1 CHF.

Turistické zajímavosti

Tato prosperující a bohatá země láká na nejrůznější turistické oblasti. Jednou z hlavních jsou jistě Švýcarské Alpy. Stále platí, že Šýcarské Alpy jsou pro turisty jedny z nejnákladnějších. Přesto si získávají stále větší oblibu. Švýcarsko je známé pro svou krásnou přírodu. Můžete ho navštívit jak v zimě, tak i v létě. V zimě si jistě přijde na své každý milovních zimních sportů a v létě turistům přijdou vhod průzračná jezera.

K typické švýcarské chloubě patří věhlasné železnice, tunely a viadukty. Země je protkána sítí úzkokolejek, a to včetně zubaček na těch nejstrmějších svazích. Na Švýcarskou kulturu mělo vliv mnoho okolních národů, přesto je švýcarská venkovská kultura velmi svébytná. V kontrastu s venkovem jsou kosmopolitní města jako Bern, Curych, Lausanne, Lucern, Basilej a další. Navštivte tuto zemi, obdivovanou pro její krásnou přírodu.

TEST RATING
Nastavení cookies

Abychom vám usnadnili procházení stránek a mohli anonymně analyzovat návštěvnost, využíváme soubory cookies, které sdílíme se společností MagicWare. Jejich nastavení upravíte odkazem "Nastavení" a kdykoliv jej můžete změnit v patičce webu. Podrobnější informace najdete v našich Zásadách ochrany osobních údajů a používání souborů cookies. Souhlasíte s používáním cookies?

Funkční cookies

Zprostředkovávají základní funkčnost stránky, web bez nich nemůže fungovat.

Analytické cookies

Počítají návštěvnost webu a sběrem anonymních statistik umožňují provozovateli lépe pochopit své návštěvníky a stránky tak neustále vylepšovat.

Marketingové cookies

Shromažďují osobní údaje o uživateli z marketingového hlediska. Např. shromažďují informace za účelem přizpůsobení nabízené reklamy zájmům zákazníka, propojení se sociální sítí atd.

Personální cookies

Personální cookies nám umožňují upravit obsah webových stránek podle vašich specifických potřeb a preferencí. Odmítnutí používání osobních souborů cookie může vést k zobrazování informací, které jsou pro konkrétního uživatele nepoužitelné.