Nedotčená příroda severního Skotska a fascinující ostrov Skye

od 31 990
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava 8x snídaně, 2x večeře
Novinka

Filtr

Trasa

AMSTERDAM - ZAANSE SCHANS - CHESTERS ROMAN FORT - HADRIAN´S WALL - ABBOTSFORD HOUSE - GREAT GLEN - LOCH NESS - URQUHART CASTLE - INVERNESS - CULLODEN - FORT GEORGE - ELGIN CATHEDRAL - ROGIE FALLS - CORRIESHALLOCH GORGE - ULLAPOOL - KNOCKAN CRAG - SKYE - EILEAN DONAN CASTLE - LOCH DUICH - DUNVEGAN CASTLE - TROTTERNISH - KILMUIR - KILT ROCK - LEALT FALLS - QUIRAING - PORTREE - FORT WILLIAM - GLENFINNAN - GLENFINNAN VIADUCT - GLEN COE - LUSS - LOCH LOMOND - GLAMIS CASTLE - ST. ANDREWS - CRAIL - ANSTRUTHER - EDINBURGH - THE FALKIRK WHEEL

Svozové trasy

A, B, D, E, E1

1. den

Odjezd z Brna v podvečerních hodinách.

2. den

Budeme se věnovat poznávání AMSTERDAMU (vzhledem k zákazu průvodcování v centru města bude prohlídka na místě probíhat individuálně). Staré město, ale i supermoderní stavby budeme obdivovat z vodní hladiny amsterdamských kanálů. Zavítáme také do obydleného skanzenu s dřevěnými domy a větrnými mlýny v ZAANSE SCHANS s ukázkou výroby dřeváků, možností nákupu sýrů a typických holandských produktů. Odpoledne se v přístavu Ijmuiden nalodíme na noční trajekt do Anglie. Ubytujeme se ve čtyřlůžkových kajutách.

3. den

Ráno se vylodíme v Newcastle upon Tyne. Cestou na sever poznáme římskou vojenskou obrannou pevnost CHESTERS ROMAN FORT, která je součástí HADRIÁNOVA VALU (UNESCO). V oblasti Scottish Borders si prohlédneme ABBOTSFORD HOUSE, dechberoucí sídlo a jeho překrásné zahrady, kde žil a tvořil sir Walter Scott.

4. den

Vydáme se do údolí GREAT GLEN, ve které spatříme legendární jezero LOCH NESS. Jezero je se svou délkou 34 km a rozlohou 56,6 km² druhým největším jezerem Skotska. Leží v údolí Great Glen v kraji Skotské vysočiny. Díky své hloubce 230 m je druhým nejhlubším jezerem ve Skotsku (po Loch Morar). Po tomto legendárním jezeře se budeme také moci plavit lodí. Na břehu jezera leží URQUHART CASTLE, trosky hradu z 13. století. Na konci 17. století vyhodili stoupenci vlády hrad do povětří, aby se nedostal do rukou jakobitů. Dnes patří Urquhart Castle k nejnavštěvovanějším hradům Skotska. Prohlédneme si i pomyslné "hlavní" město severu INVERNESS a budeme obdivovat technicky unikat, Kaledonský kanál a jeho zdymadla ve Fort William.

5. den

V CULLODENU si připomeneme osudovou bitvu skotských dějin. Bitva u Cullodenu totiž představuje jeden z klíčových okamžiků dějin Skotska a především pak oblasti Highlands. Drtivou porážku následovala krvavá odplata a důsledky bitvy i celého jakobitského povstání navždy změnily tvář celé země. Další naší zastávkou bude FORT GEORGE, nejkrásnější příklad evropské vojenské architektury, který nabízí výhled na záliv Moray Firth s možností pozorování delfínů. Taje výroby skotské whisky odhalíme v místní palírně. Dále navštívíme ELGIN CATHEDRAL. Jedná se o ruinu katedrály, jejíž založení se datuje rokem 1224. Katedrála se třemi věžemi byla ve své době údajně významnou a překrásnou stavbou. Z katedrály zbyly jen ruiny, ale i tak můžeme obdivovat zachovalé původní průčelí, části obvodových zdí, mnoho hrobů a jednu piktskou desku, která leží uprostřed rozvalin.

6. den

Po snídani se vydáme do North West Highlands, oblasti Western Ross s jeho nedotčenou krajinou. Nejprve se krátkou procházkou dostaneme k řece Blackwater a ROGIE FALLS, jednomu z nejkrásnějších míst Skotska, kudy každoročně táhnou lososi. Další zastávkou bude míli dlouhá a miliony let stará soutěska CORRIESHALLOCH GORGE, v níž budeme ze závěsného viktoriánského mostu obdivovat Falls of Measach, 46 m vysoké hřímající vodopády. Na břehu fjordového jezera Loch Broom navštívíme rybářské městečko ULLAPOOL a den zakončíme procházkou v Národní přírodní rezervaci KNOCKAN CRAG, která je považována za klenot moderní geologie.

7. den

Brzy ráno se vydáme na okružní cestu po ostrově SKYE. Cestou shlédneme překrásný masiv Pěti sester v údolí Glen Shiel a romantickou tvrz EILEAN DONAN CASTLE se strhující polohou na jezeře LOCH DUICH. Čekají nás překrásné přírodní scenérie i povídání o historii spojující ostrov se Stuartovcem Bonniem Charliem. Prohlédneme si rodové sídlo klanu McLeod - hrad i překrásné zahrady DUNVEGAN CASTLE, který stojí nad fjordovým jezerem a v němž dodnes žije kolonie cca 260 tuleňů, za kterými se v případě příznivého počasí vypravíme na motorových lodičkách. Na poloostrově TROTTERNISH navštívíme KILMUIR a tamní skanzen Museum of Island Life, útesy KILT ROCK tvořené šestibokými čedičovými sloupy, vodopády LEALT FALLS. Kolem stolových hor QUIRAING a vrcholu Old Man of Storr přijedeme až do hlavního města ostrova PORTREE, kde ochutnáme skvělou rybu s hranolkami (fish and chips).

8. den

Po snídani odjedeme do FORT WILLIAM, což je město ležící téměř na úpatí nejvyšší hory Velké Británie, Ben Nevis. Fort William je druhým největším městem skotské vysočiny. V údolí GLENFINNAN u jezera Loch Shiel se necháme očarovat magickou přírodou a na GLENFINNAN VIADUCT projíždějícím parním vlakem. Projedeme údolím GLEN COE, místem s impozantní scenérií a bouřlivou minulostí, až do pitoreskní vesničky LUSS, situované na břehu největšího sladkovodního jezera v Británii LOCH LOMOND, v případě pěkného počasí budeme mít možnost koupání.

9. den

Zavítáme na GLAMIS CASTLE, prý nejkrásnější ze skotských hradů. Je opředen mnoha legendami a inspiroval nesčetné umělce, zejména básníky a dramatiky. William Shakespeare zasadil do prostředí hradu Glamis Castle i děj své tragédie Mackbeth. Jde o rodiště Queen Mother, tj matky královny Alžběty II a její sestry princezny Margarety. Hrad dodnes patří rodu královny matky. Dále navštívíme malebné městečko ST. ANDREWS proslavené golfovými kluby, katedrálou a můžeme zde ochutnat rybí speciality. Nezapomeneme navštívit rybářský přístav ve vesničce CRAIL, odkud se v případě příznivého počasí vydáme na pěší procházku podél Severního moře tzv. Fife Coastal Path. Den zakončíme v rybářském městečku ANSTRUTHER.

10. den

Vydáme se na prohlídku jednoho z nejkrásnějších měst Evropy, EDINBURGHU (UNESCO). Navštívíme rozlehlý královský hrad střežící národní pýchu Skotů – korunovační klenoty. Nezapomeneme na edinburský Manhattan, projdeme se do oblasti Grassmarket. Cestou po Royal Mile navštívíme katedrálu sv. Jiljí, spatříme historické stavby, ale také ultramoderní stavbu skotského parlamentu a sídlo krále Karla III. – The Palace of Hollyrood House. V případě příznivého počasí a časových možností zájemci podniknou krátkou procházku do blízkých vrcholů Salisbury Craigs.

11. den

Na vlastní kůži si vyzkoušíme supermoderní technický unikát, lodní výtah THE FALKIRK WHEEL. Poté odjedeme na trajekt do města Newcastle a čeká nás plavba do Amsterdamu (ubytování ve čtyřlůžkových kajutách).

12. den

Příjezd do Brna v nočních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu luxusním autobusem, trajekt Ijmuiden–Newcastle-Ijmuiden, 10× ubytování (dle programu – 8x ubytování v hotelu ve dvoulůžkových pokojích, 2x na trajektu ve čtyřlůžkových kajutách), 8× snídani, 2× polopenzi na trajektu, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

vstupy do navštívených objektů 180 GBP a 20 €, ETA permission cca 10 GBP.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (5 990 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

Předpokládaný odjezd z Brna - 17:00, plánovaný příjezd do Brna - 22:00. Uvedené údaje jsou předpokládané. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Rozloha

Spojené království Velké Británie a Severního Irska se nachází v severozápadní Evropě. Rozléhá se na ploše 244.820 km2 , a to největší částí na dvou hlavních ostrovech. Hlavní město Londýn je sídlem královské rodiny a dalších politických orgánů.

Obyvatelstvo

Obyvatelé Velké Británie jsou Angličané, Velšané, Skotové, Irové a další. Žije zde 60 milionů obyvatel. Většina Britů žije ve městech (92%), úředním jazykem je angličtina.

Historie

Británie začala nabývat soudržného charakteru po spojení kmenů Anglosaských a Normanských, kterému předcházela bitva u Hastingsu v roce 1066. Za vlády krále Jana I. Bezzemka byla vydána v roce 1215 Magna charta libertatum – Velká listina svobod, kterou si vymínili angličtí baroni na králi. Tato listina dala základ právnímu státu a omezila pravomoce krále ve prospěch později vzniklého parlamentu. V letech 1337 – 1453 vypukla kvůli územním sporům mezi Anglií a Francií 100 – letá válka, Anglie tak musela opustit veškerá francouzská území.

Později nastupuje na trůn Jindřich VIII., který zakládá anglikánskou církev. Za vlády Alžběty I. se upevnila pozice této protestantské církve, podnikaly se zámořské plavby a právě vrcholila renesance. Anglie dala světu dramatika Williama Shakespeara. Konflikty mezi panovníky a šlechtou vyústily v 17. století do občanské války. Ta skončila až popravou královské rodiny. Na počátku 18. století byla Anglie formálně spojena se Skotskem a Walesem.

V 18. století je Velká Británie obchodní a průmyslovou velmocí. USA se staly na Velké Británii nezávislými a za vlády královny Viktorie v 19. století se britské impérium opět rozrůstá. Tato šťastná éra byla přerušena dvěma světovými válkami. Poté postupně získali samostatnost a nezávislost anglické kolonie. Dnes patří Velká Británie k nejvlivnějším zemím nejen v Evropě, ale i na celém světě.

Přírodní podmínky

Velkou Británii obklopuje Atlantský oceán a Severní moře. Podnebí je zde ovlivněno hlavně blízkostí oceánu. Jsou zde chladnější a dešťivá léta, zimy jsou mírnější, též plné deště. Západ Velké Británie alespoň částečně otepluje Golfský proud. Nejvíce obydlený je jih Velké Británie právě kvůli svým příznivějším klimatickým podmínkám.

Měna

Platnou měnou je ve Velké Británii libra šterlinků (£), která má 100 pencí (p). Aktuální kurz se pohybuje kolem 35 Kč / 1 £.

Turistické zajímavosti

Nejčastějším cílem turistů je hlavní město Londýn, které je největším evropským městem. Oplývá historickými budovami a klenoty ze všech období a rozmanitou škálou muzeí, galerií a kostelů. Na druhou stranu je i moderním městem.

Samozřejmě velká Británie neznamená jen Londýn. Na severu se rozléhá malebné Skotsko, které svými pahorkatinami a vřesovisti nabízí nádhernou podívanou plnou zeleně. Jih Anglie si uchovává svůj historický charakter díky původním anglosaským sídlům, od kterých je už jen kousek na pobřeží, které je lemováno nádhernými anglickými útesy. Velká Británie je země, která Vás k návštěvě přímo zve.

TEST RATING
Nastavení cookies

Abychom vám usnadnili procházení stránek a mohli anonymně analyzovat návštěvnost, využíváme soubory cookies, které sdílíme se společností MagicWare. Jejich nastavení upravíte odkazem "Nastavení" a kdykoliv jej můžete změnit v patičce webu. Podrobnější informace najdete v našich Zásadách ochrany osobních údajů a používání souborů cookies. Souhlasíte s používáním cookies?

Funkční cookies

Zprostředkovávají základní funkčnost stránky, web bez nich nemůže fungovat.

Analytické cookies

Počítají návštěvnost webu a sběrem anonymních statistik umožňují provozovateli lépe pochopit své návštěvníky a stránky tak neustále vylepšovat.

Marketingové cookies

Shromažďují osobní údaje o uživateli z marketingového hlediska. Např. shromažďují informace za účelem přizpůsobení nabízené reklamy zájmům zákazníka, propojení se sociální sítí atd.

Personální cookies

Personální cookies nám umožňují upravit obsah webových stránek podle vašich specifických potřeb a preferencí. Odmítnutí používání osobních souborů cookie může vést k zobrazování informací, které jsou pro konkrétního uživatele nepoužitelné.