Labyrintem Bludných skal

od 990
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Bez stravování

Proč vybrat tento produkt

  • atraktivní program

Filtr

Cena zájezdu
Termín zájezdu nocí Bez stravování
06.10. - 06.10. 0 990

Anotace

skalním labyrintem až na nejvyšší pískovcový vrch střední Evropy

Trasa

BLUDNÉ SKÁLY - HEJŠOVINA

Svozové trasy

A, B1

1. den

Odjezd z Brna v brzkých ranních hodinách. Dopoledne se vydáme do skalních labyrintů kousek za naše hranice. BLUDNÉ SKÁLY jsou pískovcové skalní město v Kladsku v polských Stolových horách. Natáčely se tu záběry z filmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian. Skalami plných bizarních útvarů a úzkých uliček nás provede značený turistický okruh. Krásné bloudění si dopřejeme v labyrintu rozsedlin (6-11 m hluboké) rozdělujících mohutné bloky skal a utvářející síť průchodů - bludiště. Prohlídková trasa zpřístupňuje nejzajímavější partie Bludných skal. Čekají na nás rozmanité skalní brány, stoly, bašty, hřiby i tunely. Určitě si nenecháme ujít i tzv. Skalní číši, ze které se nám naskytne jedinečný rozhled na Velkou a Malou Hejšovinu, Machovsko a Broumovsko. Celý okruh je dlouhý 1,5 km, náročnost lehká. Následně nás čeká pěští túra unikálním Skalním městem HEJŠOVINA. Vrch Hejšovina patří mezi nejvýraznější a zároveň nejhezčí kopce polského území, bývá i vidět z Krkonoš, Králického Sněžníku, Orlických i Rychlebských hor. Zmiňuje ho dokonce i Babička Boženy Němcové, takže jako by patřil současně i k nám. Úžasné a veliké pískovcové bludiště na vrcholové plošině láká k prohlídce tisíce lidí. Mohutná plošina s krásným skalním městem, která vystupuje nad okolní terén a je ohraničena téměř ze všech stran vysokými pískovcovými stěnami. Z mnoha vyhlídek na okrajových skalách plošiny se nabízejí pěkné pohledy na okolní české i polské hory a na Broumovskou a Noworudskou kotlinu. Pochlubit se může Hejšovina jedním prvenstvím – bývá označována za nejvyšší pískovcový vrch střední Evropy. Pěší okruh skalami je dlouhý cca 2,5 km, ale je zde značné převýšení, celková délka trasy je cca 8 km, náročnost lehká. V podvečerních hodinách se vydáme na cestu zpět, příjezd do Brna v nočních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu klim. autobusem, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

vstupy do navštívených objektů - doporučená částka cca 50 PLN.

Příplatky

cestovní pojištění Uniqua.

Rozloha

Polská republika má rozlohu 312 679 km². Je tak devátou největší zemí Evropy. Leží ve střední Evropě a sousedí na západě s Německem, na jihu s Českou republikou a Slovenskem, na východě s Ukrajinou a Běloruskem, na severu s Litvou a Ruskem. Jižní hranice s Čechami a Slovenskem protíná horská pásma a v dějinách se téměř neměnila. Hranice na východě a západě pochází až z roku 1945.

Obyvatelstvo

V Polsku žije 38 milionů obyvatel. Naprostou většinu Poláků tvoří římští katolíci. Nejvíce obyvatel a průmyslu se koncentruje v Horním Slezsku. Genocidy a deportace během druhé světové války omezily etnickou pestrost předválečného Polska. Po první světové válce tvořili Poláci 68,5% populace, teď je to asi 98,7%. Porodnost v posledních letech drasticky poklesla a to i přes obnovení zákazu potratů.

Historie

První zprávy o Polsku pocházejí z roku 962. Avšak sjednotit rozdrobený polský stát se podařilo až v roce 1320. Roku 1385 bylo dohodnuto spojení polského království s litevským velkoknížectvím a na polský trůn usedli litevští velkovévodové z rodu Jagellonců. Tato unie vydržela až do roku 1795, kdy si Rusko, Prusko a Rakousko v trojím dělení rozdělili Polsko na základě vzájemné dohody. Během napoleonských válek bylo na části území zřízeno Knížecí varšavské. Po porážce Napoleona bylo na jeho místě zřízeno Království Polské, které podléhalo ruskému carovi. Část obsazená Rakouskem se jmenovala Království haličsko-vladiměřské, po potlačení povstání bylo připojeno k Rakouské Haliči. Na území obsazeném Pruskem se nacházelo Velké knížectví poznaňské, Slezsko a Pomořansko. Během první světové války, po obsazení polského území Německem a Rakouskem, bylo na území zřízeno Polské království pod patronátem Centrálních mocností. V roce 1918 získalo nezávislost, kterou si udrželo i v následné válce se sovětským Ruskem. Nestabilita druhé polské republiky vyvrcholila pučem a zavedením vojenské diktatury. Během druhé světové války bylo Polsko okupováno Německem a Sovětským svazem. Bylo zničeno mnoho měst a území se stalo hlavním dějištěm holocaustu. Po válce Sovětský svaz většinu svého původního záboru anektoval, naopak k Polsku byla připojena západní území na Nise a Odře. Posun hranic vyvolal masivní nucené přesuny obyvatelstva. Polsko se stalo komunistickým státem, proběhla kolektivizace a znárodňování. Režim byl však tolerantnější k tradiční katolické církvi. Roku 1956 bylo násilně potlačeno Poznaňské povstání. Roku 1980 byly vytvořeny nezávislé odbory Solidarita, které vyrostly v takovou politickou sílu, že zvítězily v postkomunistických volbách v roce 1989. Polsko se stalo členem NATO, EU, OECD, WTO a Visegrádské skupiny.

Přírodní podmínky

Většinu povrchu Polska tvoří nížiny a roviny, téměř tři čtvrtiny území leží do 200 m. n. m. Sever tvoří Pomořanská a Mazurská jezerní plošina, na pobřeží se místy vyskytují písečné přesypy a kosy. Východní část tvoří Malopolská vrchovina a Lublinská vrchovina. Jihem prochází příhraniční pás horských masivů Jizerské hory, Krkonoše, Soví hory, Stolové hory, Bystřické hory, Kralický Sněžník, Vysoké a Nízké Beskydy, Tatry a Bukovské vrchy. Tatry dosahují v Polsku téměř 2.500 m. n .m.

Říční síť v Polsku je velmi hustá. Nejvýznamnější řeky jsou Visla a Odra, které odvádějí vodu do Baltského moře. Dále se zde nachází velké množství jezer, přehradních nádrží a horských ples.

V Polsku se nachází 101 588 km² chráněného území, což představuje téměř třetinu celé země. Ochrana přírody se v Polsku soustřeďuje do 23 národních parků.

Měna

Oficiální měnou Polské republiky je zlotý. Aktuální směnný kurz je asi 6 Kč/PLN.

Turistické zajímavosti

Polsko nabízí mnoho významných památek a měst. Hlavní město Varšava je po II. světové válce zcela nově vystavěná. Dominantou města je obrovský Palác kultury a vědy – Stalinův dar. Hlavní město Dolního Slezska Vratislav má rozsáhlé Staré město a bohatou gotickou, barokní a secesní architekturu. Krakov uchvátí svou magickou atmosférou a architekturou. Navštívit můžete středověké chrámy, hrad Wawel, barokní kostely, Jagellonskou univerzitu nebo některou z místních hospůdek. V přímořském městě Gdaňsk navštivte Staré město, největší gotický cihlový kostel na světě nebo některou z pláží. Nedaleko leží velkolepý hrad řádu Německých rytířů Malbork. Největší mariánskou svatyni v zemi najdete v klášteře Jasna Gora ve městě Čenstochová. Neblaze proslulá Osvětim neboli Auschwitz připomíná nedávnou historii.

Mezi často navštěvované přírodní památky patří Mazurská jezera. Krajina pokrytá třemi tisíci jezer, která je vhodná pro vodní sporty, turistiku a návštěvu historických míst. Nejvyšší horské pásmo Tatry protíná řada stezek a lyžařských svahů. Mírné zalesněné hory Národního parku Bělověžský prales s tradičními dřevěnými kostely lákají k romantickým toulkám.

TEST RATING